Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Ντέρμπι της ευκαιρίας! Αχαγιά 82-Παναχαϊκή (26/1) στο telesport.gr

Με το αχαϊκό τοπικό ματς ανάμεσα στην Αχαγιά ’82 και την Παναχαϊκή ξεκινά ο δεύτερος γύρος της Γ’ Εθνικής (1ος Όμιλος) για την περίοδο 2019-20 και το telesport.gr θα δώσει το «παρών» στο κλειστό γυμναστήριο της Κάτω Αχαγιάς για να καταγράψει κάθε λεπτομέρεια! Η αναμέτρηση λογίζεται ως η τελευταία ευκαιρία για τους γηπεδούχους για να μείνουν σοβαρά στη μάχη της πρωτιάς, αλλά η ιστορική αντίπαλός τους από την Πάτρα μόνο εύκολος αντίπαλος δεν είναι. Η τοπική σημασία της αναμέτρηση δίνει ακόμα μεγαλύτερο πρεστίζ στο ματς.

Η ομάδα της Κάτω Αχαγιάς έκλεισε τον πρώτο γύρο με σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Γλαύκου, επίσης στην Πάτρα, με 57-52. Κάλυψε με αυτόν τον τρόπο τις απώλειες από την εντός έδρας ήττα της από τον Ηλυσιακό με 84-79, σε ματς που είχε μεταδοθεί επίσης από το telesport.gr (για το video της αναμέτρησης πατήστε εδώ). Η Παναχαϊκή αντιμετώπισε τον Ηλυσιακό στην Αθήνα και ηττήθηκε με 85-59, κλείνοντας τον πρώτο γύρο με οριακό αρνητικό ρεκόρ, αφού έχει καταγράψει έξι νίκες και επτά ήττες.

Αν κρίνουμε από το ματς της πρεμιέρας μεταξύ τους, που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, περιμένουμε μια εξίσου συναρπαστική αναμέτρηση. Στο πρώτο ματς του Οκτωβρίου η Αχαγιά’82 είχε επικρατήσει της Παναχαϊκής με 72-67 στο κλειστό γυμναστήριο της Αγυιάς, με 20 πόντους του Φραντζή και 14 του Μπουρδάνου. Από τους πατρινούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Μοσχοβάκης με 20 πόντους. Από τη διακύμανση του σκορ στο τέλος των περιόδων (20-20, 34-34, 54-53, 67-72) και μόνο μπορεί κανείς να καταλάβει πόσο «κλειστό» ήταν το παιχνίδι.

Συντονιστείτε στο telesport.gr (Κανάλι Live 1) το απόγευμα της Κυριακής 26 Ιανουαρίου (ώρα έναρξης 17:00) για να μην χάσετε ούτε δευτερόλεπτο από το συναρπαστικό ματς!

Ακολουθήστε τη σελίδα μας στο Facebook και το λογαριασμό μας στο Twitter για να μην χάνετε καμία μετάδοση που σας ενδιαφέρει!